CZWARTEK 30.04.2020 - JEŻYKI

Propozycje na dzisiejszy dzień

Zadanie 1

Wprowadzenie do tematu

Jeżeli posiadacie w domu książeczki i albumy o Polsce obejrzyjcie je razem z dziećmi. Prezentacja godła i flagi Polski.

Polska - Piosenki dla dzieci bajuabju TV

Niezwykłe Lekcje Rytmiki - Jestem Polakiem

Zadanie 2

Przeczytajcie dzieciom  legendę  o Lechu, Czechu i Rusie Marty Berowskiej.

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

W bardzo dawnych czasach, kiedy wszyscy Słowianie mieszkali obok siebie, spotkali się trzej bracia, przywódcy rodzin: Lech, Czech i Rus . Bracia uradzili, że nadeszła pora, by się rozdzielić i poszukać nowych krain na swoje siedziby . Ziemia, którą do tej pory zamieszkiwali nie może ich już wyżywić . W lasach brakuje zwierzyny, w rzekach ryb . Susza sprawiła,  że zabrakło także zboża . – Cóż począć musimy poszukać nowych miejsc dla naszych rodzin – rzekł Lech, najmłodszy z braci . – Czas ruszyć w drogę, każdemu wyznaczymy inny kierunek . Znajdziemy nowe ziemie, żeby nam się żyło spokojnie i dostatnio – odpowiedział najstarszy brat Rus . I tak się stało . Podzielili się dobytkiem i każdy z braci ruszył w drogę na czele swojej gromady . Najpierw szły konne straże, za nimi wozy z kobietami i dziećmi, potem starszyzna plemienna, a na końcu pędzono stada bydła . Droga była trudna . Mijali wzgórza i doliny, znużeni szli dalej . Pewnego dnia rozdzielili się . Rus ze swoją rodziną  powędrował na wschód, wybrał krainę równin i zielonych stepów, poprzecinaną rwącymi rzekami . Niedługo później odszedł na południe Czech ze swoją rodziną . Wybrał krainę górzystą, bogato zalesioną . Założył swoje państwo u stóp góry Rzip . Najdłużej ze swoim rodem wędrował Lech . Wytrwale podążał naprzód i nie przeczuwał, że i jego wędrówka wkrótce się zakończy . Pewnego dnia jego orszak zatrzymał się, bo ludziom i zwierzętom należał się odpoczynek . Stanęli więc na rozległej łące . W pobliżu biło źródło czystej wody, a rosnące nie opodal rozłożyste dęby dawały schronienie przed słońcem . Lechowi bardzo spodobała się ta kraina . Po uzgodnieniu ze starszyzną, zdecydowali, że mogą tu zamieszkać . – Popatrzcie dookoła, ta ziemia wydaje mi się tak piękna, że chciałbym pracowicie ją zagospodarować . Tu zbudujmy nowy gród – zaproponował Lech zebranym współbraciom . Starsi mężczyźni zamilkli i pokiwali głowami . W końcu odezwał się najstarszy członek rodu . Westchnął i powiedział: – Myślę, że i dla nas nadeszła pora, by zakończyć wędrówkę . Piękną ziemię wybrałeś, Lechu . Zostaniemy tutaj  i zbudujemy gród . – Tak, tak… odrzekli wszyscy po cichu, bo byli już bardzo zmęczeni . – Czekam tylko na jakiś znak, który wskaże nam, że dobre wybraliśmy miejsce na nasz dom – westchnął Lech  i rozejrzał się . Zobaczył orła siadającego na gnieździe wśród gałęzi pobliskiego dębu . – To dobry znak! – zawołali wszyscy zebrani . – Ten ptak będzie nas chronił przed wszelkim złem – odrzekł Lech . Na polanie zbudowano gród, a potem miasto . Na pamiątkę orlego gniazda gród nazwano Gnieznem, a wizerunek orła znalazł się na herbie państwa polskiego, które według tej oto legendy pochodzi od Lecha .

Marta Berowska

Zadanie 3

Porozmawiajcie z dziećmi na temat treści legendy.

Możecie zadać pytania:

Jacy są bohaterowie legendy?

Jak nazywał się brat, który założył państwo polskie?

Co skłoniło Lecha do zbudowania grodu?

Jak nazwano gród?

Zadanie 4

Wykonajcie  ćwiczenia w KP5, s. 4–5.

Kolorowanie kwadracików z literami, odczytywanie hasła: POLSKA, kolorowanie godła Polski. Opowiadanie legendy o założeniu państwa polskiego na podstawie wysłuchanej legendy i obrazków.

Zadanie 5

Na zakończenie : zajęcia plastyczno-techniczne.

Wykonanie flagi Polski

Data dodania: 2020-04-30 07:55:19