PIĄTEK 03.04.2020 - JEŻYKI

Propozycje zadań na dzisiejszy dzień

Zadanie 1

Rodzice przeczytajcie proszę dzieciom  opowiadanie Urszuli Piotrowskiej „ Kto nie śpi w nocy?.”

Kto nie śpi w nocy?

Trampolinek dowiedział się, że są takie zwierzęta, które lubią noc . I koniecznie chciał któreś z nich spotkać . – Dzisiaj nie pójdę spać! – postanowił . Przygotował kanapki, termos z ciepłą herbatą, kocyk oraz latarkę i poszedł do przedszkolnego ogródka .  Usiadł na ławce pod drzewem, otulił się kocem i czekał . Najpierw podziwiał księżyc, który wyglądał jak pyszny rogalik, potem obserwował gwiazdy, a one migotały i migotały . – O! – zawołał . – Znalazłem Wielki Wóz na niebie . – Hu, hu, któż to w nocy hałasuje, hu, hu? – odezwał się jakiś pohukujący głos . Trampolinka tak wystraszyło to pohukiwanie, że aż podskoczył i schował się pod ławkę . – Przepraszam, hej hop, a kto pyta? I wtedy na ziemię sfrunął duży ptak . Trampolinek zobaczył wpatrzone w siebie wielkie oczy, okrągłą, ruchliwą głowę  i domyślił się, że stanęła przed nimi Sowa . – Czy nie powinieneś teraz spać, Trampolinku, hu, hu? – zapytała, pomagając mu wyjść spod ławki . –  Słyszałam cię daleko, daleko stąd . – Naprawdę? – zdziwił się Trampolinek . – Naprawdę . Mam bardzo dobry słuch . Słyszę nawet najmniejszy szmer . – A ja w ogóle nie słyszałem, jak pani przyleciała . Sowa rozejrzała się uważnie dookoła, żeby sprawdzić, czy nikogo obcego nie ma w pobliżu, i powiedziała: – Zdradzę ci pewien sekret . Moje pióra są otoczone puchem i dzięki niemu nie słychać, jak frunę, hu, hu . – Też chciałbym poruszać się tak cichutko – westchnął Trampolinek . Zrobił ostrożnie kilka kroków, a tu zaskrzypiała podeszwa w buciku, a tu zaszeleściło ubranko, a tu potrącił kamyk . Zrobiło mu się z tego powodu bardzo smutno . – Nie martw się, Trampolinku – pocieszała go Sowa . – Latam bezszelestnie, ale nie potrafię skakać na trampolinie  tak jak ty, hu, hu . I odleciała, a Trampolinek znowu został sam . Zjadł wszystkie kanapki i wypił herbatę . Trochę mu się nudziło,  więc włączył latarkę i kierował światło raz na drzewo, raz na trampolinę, raz na huśtawki . I gdy tak bawił się latarką, przyleciały ćmy . – Jejku, jejku! – wołały – Jakie zaczarowane światełko! Przysiadły na latarce, rozłożyły skrzydełka na boki i plotkowały jak nakręcone . A jedna połaskotała Trampolinka  skrzydełkiem w policzek i wyszeptała do ucha: Opowiem ci tylko tyle: ćmy są to nocne motyle, do światła pędzą jak strzały, więc zgaś latarkę, mój mały.

Nagle latarka sama zaczęła gasnąć i ćmy odleciały, a księżyc pokazywał im drogę . – Och, nie mam już światła . Teraz trudno będzie wrócić do sali . – Nic się nie martw, łaaa – usłyszał nagle swojego przyjaciela, pluszowego Tygryska . – Przyszedłem po ciebie, bo też dobrze widzę w nocy . – Hej hop, Tygrysku – zdumiał się Trampolinek . – Nie słyszałem, jak nadchodzisz . – Bo potrafię skradać się bez szelestu, łaaa – zaryczał z dumą Tygrysek . – Ale głos masz bardzo, bardzo donośny – pokiwał głową Trampolinek . I poszli do przedszkola . W sali było cichutko, tylko Zajączek pochrapywał . Ciekawe, czy sowa to słyszała?

Urszula Piotrowska

Zadanie 2

A teraz porozmawiajcie z dziećmi   na temat opowiadania:

Co widział Trampolinek na niebie w nocy? Jakie spotkał zwierzątka?

Zadanie 3

Czas na zabawę ruchową

„Przeskocz przez kałużę”

Dzieci maja za zadanie rozłożyć  na podłodze kartki-kałuże. Następnie swobodnie poruszają się . Gdy na ich drodze znajdzie się kałuża, muszą ją przeskoczyć jednonóż (lub obunóż).

Zadanie 4

Wykonajcie  ćwiczenia  w KP4, s. 48–49.

Zadanie polega na ułożeniu  wyrazów z sylab zapisanych na takich samych serwetkach,

odczytaniu  wyrazów i narysowaniu  snu Trampolinka, oraz napisanie po śladzie sylab

Zadanie 5

Na zakończenie muzyka poważna

Zabawa „Tańczące kurczaki”. Włączamy  nagranie Tańca kurcząt w skorupkach Musorgskiego . Dzieci improwizują ruchy, naśladując poruszające się kurczęta. Gdy rodzic  przerywa nagranie, dzieci zastygają w bezruchu.

Data dodania: 2020-04-03 08:51:32
Data edycji: 2020-04-03 08:52:57