PIĄTEK 08.05.2020 - JEŻYKI

1. Odtwórzcie dzieciom piosenkę https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM&t=53s Poproście dzieci aby zatańczyły w rytm piosenki np. naśladując lokomotywę lub robiąc pociąg razem z dziećmi. Na zakończenie możecie powiedzieć dzieciom, że dojechaliśmy do naszego Trzcińska-Zdroju.
  2. Odczytajcie dzieciom krótką historię naszego miasteczka.

Dawno,dawno temu w miejscu naszego miasteczka była stara słowiańska osada, założona przez jedno z plemion pomorskich zwane Licicavikami. Ludność z tego plemienia osiedliła się w pobliżu jeziora i rzeki Rurzycy. Osada rolniczo – rybacka ochraniana była wałem drewniano – ziemnym. Przez osadę przebiegał ważny szlak handlowy z Poznania. Osada szybko się bogaciła i rozbudowywała. Po pewnym czasie przyjęła nazwę  Sconenvlete. Do osady przybywa rodzina  Werbenów , która otrzymuje jeziora i grodziska. Po pewnym czasie zaczyna się przebudowa osady, której układ architektoniczny pozostał do dnia dzisiejszego.W centrum grodu został wybudowany dom kupiecki oraz kościół. Dom kupiecki zaczął wkrótce pełnić funkcje ratusza, uważanego obecnie za jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych zabytków w Polsce.W dniu 13. lutego 1281 roku miasto otrzymało herb, prawo wyborów wójtów, posiadania ziemi, budowy domów i prowadzenia targów. Zmieniono także dotychczasową nazwę osady na Schowenfliet. Później zmieniono nazwę miasta na Schönfliess, która przetrwała do 1945 roku. Trzcińsko od początku swego istnienia było poważnym ośrodkiem handlowym ,w którym  wymieniano i sprzedawano towary. W późniejszym czasie miasto uzyskało prawo wywozu zboża, prowadzenia wolnego jarmarku co znacznie rozbudowało rolnictwo. W roku 1433 miasto zostało spalone przez tabory husyckie. Następnie miasto przeżyło zarazę, w czasie której zmarła niemal połowa ludności. Wielkie zniszczenia wywołała jednak wojna 30-letnia wojska Wallensteina doszczętnie spaliły i zniszczyły Trzcińsko. Po tych wojnach przyszły lata gospodarczego rozwoju miasto posiadało cztery folwarki grunty rolne i  łąki . Miasto bogaciło się również dzięki opłatom z młynów i rybołówstwa.Obwarowania miejskie przetrwały do końca XIX wieku, kiedy to przystąpiono do likwidacji fos i wałów. Na uzyskanych w ten sposób terenach założono ogródki działkowe. W celu łatwiejszego dostępu ze stroną zewnętrzną wybito w murach 40 bramek. Rozebrano także przed bramia. Zaś w roku 1870 zburzono Bramę Strzeszowską.(Którą teraz możemy podziwiać przy naszej Izbie Pamięci) Dalszych zmian dokonano na początku XX wieku. W chwili obecnej mury obronne istnieją na całym obwodzie miasta. Zachowało się też 5 baszt łupinowych półkolistych i 20 prosto­kątnych. Istnieją też dwie baszty i dwie bramy miejskie. Obwarowania miejskie Trzcińska należą do najlepiej zachowanych zespołów fortyfikacji miast znajdujących się na Pomorzu Zachodnim.

W 1895 w okolicy miejscowy lekarz odkrył pokłady torfu borowinowego, dzięki czemu Trzcińsko stało się miejscowością uzdrowiskową. Założono pierwsze kąpielisko a następnie zakład leczniczy. Do zakładu tego przyjeżdżali chorzy z całej północnej Europy, a miasto otrzymało tytuł Zdrój.

Do II wojny światowej Trzcińsko było typowym miasteczkiem o funkcjach rolniczych, połowę powierzchni miasta stanowiły pola uprawne. Po 1945 uruchomiono młyn, tartak, zakład produkujący prefabrykaty budowlane, zakłady obsługujące rolnictwo wybudowano szkołę, bibliotekę  i dom kultury.

1. Teraz troszkę zagadek. Zaprezentujcie dzieciom zdjęcia naszych zabytków wykonane dawno temu. Może uda im się rozpoznać te miejsca i opowiedzieć wam co się zmieniło.
Data dodania: 2020-05-08 07:29:24
Data edycji: 2020-05-08 08:32:53