W dniu 28 maja w naszym przedszkolu gościliśmy panią pszczelarz Weronikę Łyczko, która przeprowadziła z dziećmi bardzo ciekawe warsztaty pszczelarskie. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o życiu pszczół, o ich zwyczajach, o tym co robią i jak zachowują się w ulu. Pani Weronika opowiedziała dzieciom, jak trzeba dbać o pszczele rodziny, w jaki sposób my ludzie możemy pomóc przetrwać pszczołom. Nasz gość przygotował dla nas różne niespodzianki. Przedszkolaki wykonały rysunki pszczółek z których razem utworzyły ogromny "plaster miodu". Na zakończenie zajęć dzieci wykonały świeczki z wosku pszczelego, które na pamiątkę zabrały do domu. Miłym akcentem była degustacja miodu z pasieki Pani Weroniki. 20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczoły. Grupa "Jeżyków" uczciła ten dzień wyjątkowo. Koleżanka Marysia opowiedziała o tym jak pomaga przy pracy swojemu tacie, który jest pszczelarzem. Wyjaśniła szczegółowo dzieciom jak powstaje pyszny miodek, który rodzice Marysi podarowali grupie na zajęcia o pszczołach. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Weronice Łyczko za organizację tak ciekawych zajęć i prezenty dla dzieci oraz Państwu Bożek za miodek dla grupy "Jeżyków".
Wizyta pani pszczelarz
MOVE Week Poland
MOVE Week Poland (Europejski Tydzień Ruchu) to coroczne, międzynarodowe wydarzenie, które ma na celu promocję korzyści wynikających z aktywnego stylu życia. 27 maja startuje XIII EDYCJA tej inicjatywy, w której nasza placówka weźmie aktywny udział. Przełom maja i czerwca upłynie w naszym przedszkolu pod hasłem aktywności fizycznej. Będzie dużo ruchu i jeszcze więcej zabawy. Więcej szczegółów wkrótce!
"Dzień z alpakami"
W dniach 21 i 22 maja dzieci z Przedszkola Miejskiego Leśne Skrzaty wybrały się na wycieczkę do Stajni Zacisze w Gardnie. Głównym celem wycieczki był obcowanie z przyrodą ożywioną. Każdy przedszkolak mógł z bliska przyjrzeć się zwierzętom mieszkającym na terenie zagrody, podziwiać konie, alpaki, kozy. Największą akrakcją była jak zawsze przejażdżka konna w asyście opiekuna i spacer z alpakami. W oczekiwaniu na jazdę konną, dzieci swobodnie bawiły się na świeżym powietrzu, oraz w bezpieczny sposób korzystały ze sprzętu terenowego. Na zakończenie pobytu w gospodarstwie wszyscy degustowali pyszną kiełbaskę z grilla. Nasza wycieczka była wspaniała, pełna radości i miłych wrażeń. W naszej galerii fotogafii mamy super zdjęcia zalpakami. Serdecznie zapraszamy do oglądania.
SPOTKANIE Z PANEM POETĄ
W środę 15 maja dzieci z grupy Jeżyków udały sie do biblioteki Miejskiej w Trzcińaku-Zdroju. W ramach Tygodnia Bibliotek otrzymaliśmy zaproszenie na spotkanie autorskie z Panem Poetą - bajkopisarzem autorem "Ptasiej serii", zabawnych, a jednocześnie edukacyjnych książek dla dzieci. Pan Poeta zapewnił dzieciom literackie show! Były kolorowe balony, pacynki, przebieranki a także ptasie skrzydła z kolorowymi piórkami. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem słuchały opowiadanych bajek. Pan Poeta zaprezentował swój dorobek pisarski, na który złożyły się książki: "Paw co ogon miał z przyjaźni", "Kura co tyła na diecie", 'Kaczka co przebrała miarkę", "Wróbel co oćwierkał sąsiadów", "Kruk co kracze pokrakanie". Spotkanie autorskie było pełne wrażeń, radości i zabaw. Dzieci podziękowały bardzo serdecznie za spotkanie, za wspaniałą zabawę i przemiłą atmosferę. Dzieci otrzymały karteczki z autografem, a nasza przedszkolna biblioteczka wzbogaciła się o dwie pozycje z zabawnej serii Pana Poety.
Najpiękniejsze bajki
W ramach Tygodnia Bibliotek grupę Słoneczek odwiedziła pani Anna Kunowska młodszy bibliotekarz w Bibliotece Miejskiej w Trzcińsku-Zdroju. Celem wizyty było propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Maluchy z dużym zainteresowaniem słuchały "Najpiękniejszych Bajek" - tekstów z kanonu literatury dziecięcej czytanych przez naszego gościa.
Bardzo dziękujemy Pani Ani za miłe spotkanie i słodkie lizaki, a wszystkie dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do biblioteki po ciekawe lektury.
Wizyta w bibliotece
Wczoraj dzieci z grupy Jeżyków wraz z wychowawcą i panią dyrektor odwiedzili trzcińską bibliotekę. Okazja była doniosła, ponieważ 8 maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Maluchy przygotowały piękne laurki i oczywiście, jak zawsze z ust pani dyrektor BiCK mogliśmy usłyszeć słowa zachęty do odwiedzin biblioteki. Przedszkole zawsze chętnie korzysta z zaproszeń, aktywnie realizujemy całoroczny projekt "Książkowy niekalendarz". Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom za współpracę i działania na rzecz lokalnej społeczności.
Spacer
"MAMO, TATO WOLĘ WODĘ!"
Najmłodsze maluchy z grupy Słoneczek w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyczno-edukacyjnego "Mamo, tato wolę wodę" wykonały kolejne zadanie pt. "Moja kropelka wody". Zadanie polegało na pokolorowaniu swojej kropelki wody, następnie dzieci przyklejały na nią nakrętki od butelek po wodzie wypitej w domu. Celem zadania jest zachęcenie dzieci do picia wody oraz uświadamianie maluchów, jak ogromne znaczenie ma dla ludzi, roślin i zwierząt.
KLUB MLECZAKA
W miniony czwartek nasze przedszkolaki uczestniczyły w trzecich zajęciach związanych z udziałem w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej "Klub Mleczaka". Tym razem wraz z bohaterami programu dzieci dowiedziały się co powinien zawierać każdy zdrowy i wartościowy posiłek. Maluchy wysłuchały opowiadania o przyjęciu Lisicy Karoliny, na którym gospodyni nie serwowała gościom żadnych słodyczy. Przedszkolaki już wiedzą, że nadmiar cukru bardzo szkodzi zdrowiu, powoduje próchnicę zębów oraz wiele innych chorób. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały film edukacyjny, który miał na celu uświadomienie maluchom jaką ilość cukru spożywają na co dzień w znanych i lubianych produktach. Przedszkolaki wykonały wspólnie trzecie zadanie konkursowe. Tym razem była to praca plastyczno-techniczna "Zdrowe śniadanie Lisicy Karoliny". Udział w programie był ważną i wartościową lekcją dla naszych maluchów. Pomógł im nabyć i utrwalić umiejętności dbania o higienę jamy ustnej oraz swoje zdrowie.
DZIEŃ ZIEMI
Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Młodsze dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Przyjaciele przyrody", które przygotowały dzieci z grupy Jeżyki. Przedszkolaki przypomniały sobie co to jest ekologia oraz zasady segregacji śmieci. Wiedzą jak dbać o środowisko. Dzieci wiedzą także co szkodzi naszej planecie i jak postępować, aby jej nie szkodzić.
Konkurs na najpiękniejszą rodzinną palmę wielkanocną
Drodzy Rodzice!
Kochane Dzieci!
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki rodzinnego konkursu. Zaangażowanie z waszej strony ogromnie nas ucieszyło. Na konkurs zgłoszono 28 pięknych palm.
Nagrodzone palmy:
Grupa Słoneczka:
I miejsce - Tymon Skoczylas
II miejsce - Blanka Winnik
III miejsce - Oliwia Jaruszewska
Grupa Biedronki
I miejsce - Adam Łukaczewski
II miejsce - Zofia Mazur
III miejsce - Adrianna Rybak
Grupa Jeżyki
I miejsce - Szymon Kotlicki
II miejsce - Wojciech Zalewski
III miejsce - Alan Kotlicki
Gratulujemy!
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział w komkursie.
Dziękujemy Pani Reginie, Pani Joli oraz Pani Magłorzacie za pracę w komisji konkursowej.
Dzień Świadomości Autyzmu
Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich ONZ 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz promowanie akceptacji i zrozumienia dla osób ze spektrum zaburzeń. W środę 3 kwietnia odbył się pochód zorganizowany przez Przedszkole Miejskie Leśne Skrzaty. W pochodzie oprócz gospodarzy uczestniczyły dzieci oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego. Dziękujemy policjantom z Komisariatu w Trzcińsku za zabezpieczenie marszu oraz uczniom i nauczycielom ze szkoły za włączenie się w akcję.
Życzenia
ABC Małego Konsumenta
Dzieci z grupy Biedronek wzięły udział w projekcie edukacyjnym ABC Małego Konsumenta. Program został przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z myślą o przedszkolakach. Wszystkie działania wpisują się w założenia podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Podstawowym celem projektu jest uświadomienie dzieciom, że są konsumentami oraz zapoznanie ich z podstawowymi pojęciami takimi jak: paragon, reklamacja, konsument, gdzie robimy zakupy i jak robić je w przemyślany sposób.
Informacja dla rodziców
Jarmark Wielkanocny
W piątek, 22 marca w naszym miasteczku odbył się tradycyjny Jarmark Wielkanocny. Wydarzenie to przyciąga mieszkańców, którzy mieli okazję cieszyć się bogactwem lokalnego rękodzieła, świątecznych dekoracji i smakołyków. Nie zabrakło również naszej placówki. Na stoisku Przedszkola Miejskiego Leśne Skrzaty, można było kupić, piękne palmy oraz ozdoby wielkanocne. Tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wypieki - pyszne ciasta i ciastecza oraz babeczki. Wszystkie dekoracje i wypieki zostały przygotowane przez rodziców.
DRODZY RODZICE
Podczas jarmarku wszystkie ozdoby i wypieki zostały sprzedane.
Kwota, jaką uzyskaliśmy ze sprzedaży wynosi 2052,00 zł, która zasili konto Rady Rodziców.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie i dostarczenie stroików oraz wypieków na jarmark.
Pięknie dziękujemy pani Aldonie Mazurkiewicz, pani Małgorzacie Bułgajewskiej oraz pani Kamili Matusik za pracę podczas jarmarku.
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
Wczoraj 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, znany nam także, jako Dzień Kolorowej Skarpetki. Zespół Downa jest zaburzeniem genetycznym, które spowodowane jest obecnością dodatkowego chromosomu w materiale genetycznym. Data tego dnia nie jest przypadkowa. Dzień i miesiąc zostały wybrane tak, aby odpowiadały 3 dodatkowemu chromosomowi w 21 parze łańcucha genetycznego. Obchody tego dnia stanowią istotny element solodaryzowania się z osobami zmagającymi się z tym zaburzeniem, uwrażliwiają naszą akceptację tych osób z całą ich wyjątkowością. Nasze przedszkolaki, włączając się w tę ogólnoświatową kampanię, ubrały tego dnia dwie różne skarpetki, które stały się symbolem niedopasowanych chromosomów. Dzieci oglądały i opowiadały o swoich kolorowych skarpetkach, uważnie wysłuchały co to jest za dzień i dlaczego jest obchodzony, wspólnie bawiły się kolorami. Dla nas ważne jest, aby już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom różnorodność, uczyć empatii i tolerancji.
DZIEŃ WIOSNY
W dniu 20 marca dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie "pożegnania zimy - powitania wiosny". Powitanie wiosny dla każdego przedszkolaka to wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków, wzbudziły już same przygotowania. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu kukły Marzanny oraz kolorowych, wiosennych Gaików. Kiedy wszystko było już gotowe przedszkolaki barwnym korowodem ruszyły ulicami miasta. Na zakończenie pochodu dzieci dotarły do Domu Pomocy Społecznej, gdzie zostały przywitane przez pracowników i pensjonariuszy. Przedszkolaki zaspiewaly piosenkę o wiośnie, przedstawiły również inscenizację wiersza - "Pożegnanie Marzanny". Następnie ze względów ekologicznych Marzanny zostały spalone. Po powrocie do przedszkola na dzieci czekała ciepła zupa i kiełbaski z grilla. Obrzędom tym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy i czas spędzony na nowym placu zabaw.
Zapraszamy do kolorowej galerii zdjęć
DZIEŃ MATEMATYKI
"Matematyka nigdy nie jest nudna, wcale także nie jest trudna..."
Matematyka otacza nas wszędzie i mamy z nią do czynienia w niemal każdym aspekcie naszego życia. Jako królowa nauk ma swoje święto, które przypada na dzień 14 marca. Dzieci z grupy Jeżyków świętowały ten dzien 15 marca. W tym dniu braly udział w zabawach, które pozwolily na kształcenie kompetencji matematycznych. Dzieci, między innymi, doskonaliły orientację przestrzenną, kształtowały świadomość schenatu własnego ciała, liczyły, utrwalały cyfry i znaki matematyczne, rozpoznawały kolory i figury geometryczne z których tworzyły wspaniałe kompozycje, układały rytmy, klasyfikowały i rozwiązywały zadania z treścią. Wykonywanie róznorodnych zadań sprawiło dzieciom wiele radości. Podsumowując, wszystkie przedszkolaki stwierdziły, że matematyka jest łatwa, ciekawa i przyjemna. Na koniec otrzymały Dyplom Matematycznego Mistrza.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - dofinansowanie
Z radością informujemy, że Przedszkole Miejskie Leśne Skrzaty otrzymało pozytywną opinię i dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Placówka nasza skorzystała z Priorytetu 3 - zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego.
Kwota uzyskanego dofinansowania to 2500,00 zł dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 625,00 zł - wysokość wkładu finansowego organu prowadzącego. Całkowity koszt realizacji zadań to 3125,00 zł.
Pozyskane środki zostaną wydatkowane na zakup pozycji wydawniczych z kanonu literatury dziecięcej, albumów i atlasów o różnorodnej tematyce dostosowanej do wieku dzieci. Dzięki zdobytym funduszom placówka zorganizuje różnorodne działania o charakterze promującym czytelnictwo.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na rozwój czytelnictwa w Polsce. Ze względu na skalę oddziaływania, jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzięki wsparciu udzielonego przez organ prowadzący oraz zaangażowaniu dyrektora i nauczycieli przedszkola w placówce powstanie "Przedszkolny Klub Małego Czytelnika Leśnego Skrzacika"
Archiwum Aktualności