Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich czas wakacji. Mam nadzieję, że tegoroczne wakacje dla wszystkich będą przyjemne, a zwłaszcza bezpieczne. W tym czasie dzieci coraz chętniej spędzają czas poza domem, bawią się na podwórkach, wzajemnie się odwiedzają. Ulubione zabawy na wolnym powietrzu to: jazda na rowerze, na modnych od kilku lat hulajnogach, rolkach czy gra w piłkę.
Dziecko jest dla rodziców największym skarbem, radością i nadzieją, dlatego starają się oni chronić je przed niebezpieczeństwami. Opieka rodzicielska jest szczególnie potrzebna. To rodzice spełniają najważniejszą rolę w przygotowaniu swojej pociechy do uczestnictwa w ruchu drogowym. Oni są pierwszymi nauczycielami i mają największe możliwości oddziaływania. Najlepiej znają swoje dziecko, jego mocne i słabe strony, rozumieją potrzeby, trudności, wyjaśniają problemy, odpowiadają na pytania, a przede wszystkim pokazują w jaki sposób należy zachowywać się na drodze. Przykład rodziców jest najskuteczniejszym sposobem uczenia dzieci właściwego zachowania. Wzory zachowań dziecko przyjmuje od dorosłych przez naśladownictwo. Powinniśmy wystrzegać się wszelkich błędów, brawury, lekceważenia przepisów itp. gdyż dziecko może przyjąć takie postępowanie za normę lub przyjąć je podświadomie. Zdrowie, życie oraz bezpieczeństwo dzieci stanowią wartość, o które powinniśmy się troszczyć wszyscy.
Kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje:
- Pamiętaj, że jezdnia nie jest placem zabaw! Zachowaj na niej wyjątkową ostrożność
- Korzystaj ze ścieżek rowerowych; jeżeli jedziesz po jezdni, uważaj na znajomość przepisów ruchu drogowego
- Zabezpieczaj rower przed kradzieżą
- Nie pożyczaj roweru nieznajomym
- Pamiętaj, że unikniesz urazów, jeśli będziesz zakładał kask ochraniający głowę
- Uważaj podczas przechodzenia przez jezdnię, korzystaj z przejść dla pieszych
- Pamiętaj, że kąpiemy się tylko w miejscach wyznaczonych i oznakowanych
- Nigdy nie skacz do wody w miejscach, których dna nie znasz
- Nie wchodź do wody po posiłku
- Zawsze słuchaj poleceń ratownika
- Kąp się w miejscach dozwolonych pod opieką rodziców
- W wodzie zachowuj się ostrożnie i nie utrudniaj kąpieli innym
- Nie zaśmiecaj plaży, dbaj o jej czystość
- Zapoznaj się z regulaminem kąpieliska i przestrzegaj go
- Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni i wykopów
- Nie niszcz i nie zaśmiecaj otoczenia, dbaj o środowisko
- Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych
- Mów zawsze rodzicom dokąd wychodzisz, po zmroku nie wychodź bez opieki osoby dorosłej
- Gdy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym
- Nie korzystaj z propozycji jazdy samochodem (lub spaceru) z nieznajomymi
- Uczestnicząc w pracach polowych zawsze zachowaj ostrożność
- Nie zbliżaj się do obcego psa, nie dotykaj go, nawet jeśli robi wrażenie łagodnego
BEZPIECZNIE NAD WODĄ
Zasady bezpiecznej kąpieli:
1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
2. Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
4. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
5. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
6. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
8. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas.
9. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
10. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
11. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
12. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
13. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo..
14. Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.
15. Dbaj o czystość wody w której pływamy. Nie załatwiaj do wody potrzeb fizjologicznych (pilnuj, aby dzieci przed kąpielą załatwiły się). Jeżeli są do tego warunki do wody wchodź po uprzednim umyciu się pod prysznicem
https://www.youtube.com/watch?v=cn5pS8xXXFU
BEZPIECZNIE NA SŁOŃCU
Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu
1. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
2. Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
3. Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
4. Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
5. Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.
Oparzenia słoneczne
W razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza. Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyspieszy gojenie się skóry. Z naturalnych sposobów łagodzenia oparzeń słonecznych można polecić okłady z kefiru lub jogurtu. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.
Udar słoneczny
Pierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Podajemy (tylko osobie przytomnej) napoje, najlepiej wodę, sok owocowy lub pomidorowy. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza.
https://www.youtube.com/watch?v=YlUVWzwACpU
BEZPIECZNIE W DOMU I NA PODWÓRKU
Zabawa
Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw. Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to:
1. gaz - możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch
2. prąd elektryczny - może Cię porazić
3. ogień - możesz spowodować pożar
4. woda - możesz zalać mieszkanie
5. ostre przedmioty - grożą zranieniem
6. lekarstwa - możesz się nimi zatruć
Obcy puka do Twoich drzwi
Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź: kto to? Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie Otwieraj Drzwi!!! Nie wierz obcemu, że jest urzędnikiem, panem z gazowni, listonoszem, hydraulikiem, kolegą rodziców. Jeżeli masz w domu telefon - wykorzystaj go - zadzwoń do rodziców lub na Policję. Przygotuj kartkę
z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża - zaalarmuj sąsiadów.
Na podwórku
Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól aby wypytywali się
o mieszkanie i Twoich rodziców. Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.
https://www.youtube.com/watch?v=sy9bdlmtlYI
Tegoroczne wakacje nadal w okresie pandemii. Mimo to wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2021 r. będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie. Podczas wakacji w domu, wyjazdów nad morze czy jeziora, w góry, na kolonie, obozy czy do rodziny dzieci i młodzież mogą znaleźć się w różnych sytuacjach stwarzających zagrożenie dla ich zdrowia i życia. W związku z priorytetem jakim jest zapewnienie im bezpieczeństwa, bardzo proszę zapoznać się z poniższymi informacjami
nt. zasad bezpiecznego wypoczynku i zabawy.
W związku z zagożeniem zarażenia koronawirusem przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek należy dokładnie:
- zapoznać się z „Wytycznymi GIS, MZ i MEiN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 r.”, dostępnymi na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie; w szczególności w zakresie wymagań odnoszących się do uczestników wypoczynku i obowiązków rodziców uczestników.
Przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek należy dokładnie:
- sprawdzić kto jest jego organizatorem (jaka organizacja czy instytucja) i czy posiada zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku do kuratorium oświaty oraz czy organizator dostosował się do wymagań określonych w „Wytycznych GIS, MZ i MEiN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 r.”.
- dowiedzieć się, gdzie odbywa się wypoczynek (dokładny adres);
- sprawdzić termin wyjazdu i powrotu oraz miejsce i czas odbioru dziecka;
- dowiedzieć się, w jaki sposób organizator zapewnia opiekę medyczną;
- zapytać, czy opiekunowie posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie;
- sprawdzić, czy na czas przejazdu zapewniona jest właściwa opieka nad dziećmi.
Przed wyjazdem dzieci na wypoczynek opiekunowie/rodzice powinni zwrócić także uwagę na to, czy:
- firma przewozowa posiada zezwolenie na wykonywanie krajowego przewozu osób oraz tabor zastępczy na wypadek awarii;
- pojazd wyznaczony do przewozu ma aktualne badania techniczne;
- organizacja przewozu odbywać się będzie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.
Organizator wyjazdu lub opiekunowie dzieci na kilka dni przed planowanym wyjazdem powinni zawiadomić najbliższą jednostkę policji o terminie i czasie wyjazdu autokaru. Policjanci sprawdzą dokumenty autobusu i kierowcy oraz zbadają stan trzeźwości kierującego.
Ponadto dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wskazane jest
- posiadać kontakt do kierownika wypoczynku oraz do ośrodka (w razie niemożności skontaktowania się z kierownikiem);
- udostępnić organizatorowi i kierownikowi wypoczynku numer telefonu lub inny kontakt zapewniający szybką komunikację;
- poznać szczegółowo warunki, w jakich będzie przebywać dziecko (domki, namioty, ośrodek, stołówka, wyposażenie pokoi, miejsca rekreakcji i zabaw, świetlice);
- znać szczegółowy program pobytu, ze szczegółnym uwzględnieniem liczby godzin zajęć specjalistycznych, wycieczek lub innych atrakcji;
- otrzymać od organizatora listę rzeczy (zgodnie ze specyfiką wypoczynku), które dziecko powinno zabrać ze sobą;
- zapoznać się z regulaminem uczestnictwa, który zawiera zasady bezpieczeństwa uwzględniające stan zagrożenia epidemicznego;
- zapoznać się z obowiązującym regulaminem uczestnika wypoczynku (godzina pobudki oraz ciszy nocnej, kwestia kieszonkowego, przechowywania pieniędzy i wartościowych przedmiotów, przewidziane upomnienia i kary);
- ustalić kwestię posiadania i korzystania w trakcie wypoczynku przez dziecko z telefonu komórkowego;
- sprawdzić, czy dziecko jest dodatkowo ubezpieczone od nieszczęśliwego wypadku; ustalić z organizatorem zasady odwiedzin dziecka;
- poinformować organizatora o chorobie przewlekłej dziecka mogącej narazić je na cięższy przebieg zakażenia;
- poinformować organizatora o chorobach dziecka i ustalić z nim kwestie przyjmowania przez dziecko leków (czy dziecko przyjmuje je samo, czy opiekun ma mu o tym przypomnieć – jeśli tak, musi wiedzieć jakie dawki i w jakich odstępach czasowych dziecko ma przyjmować – informacja od lekarza prowadzącego);
- poinformować organizatora o wszelkich nietypowych zachowaniach dziecka (moczenie w nocy, lunatykowanie, uczulenia żywieniowe, itp.), które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo dziecka lub powstawanie sytuacji niekomfortowych dla dziecka i innych uczestników.
Co rodzic powinien powiedzieć dziecku przed wyjazdem:
- podać telefon kontaktowy do domu i innych bliskich osób (wskazane więcej niż jeden kontakt);
- podać numer bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży – 0 800 080 222;
- przekazać wszystkie informacje ustalone z organizatorem, takie jak miejsce wypoczynku, termin, zasady odwiedzin, organizacji wypoczynku, zasady bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, itp.;
- wyjaśnić, żeby bezwzględnie informowało bezpośrednio zarówno opiekuna jak i rodzica o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. obcy ludzie, oddalanie się poza miejsce wypoczynku, zakupy z nieznanego źródła, itp.);
- szczególnie małe dzieci należy uczulić na konieczność bezwzględnego stosowania się do zasad na wypoczynku (oddalanie się od miejsca pobytu, przebywanie nad wodą);
- uświadomić dziecku, że zaraz po przyjeździe powinno odbyć się spotkanie organizacyjne, a jeśli go nie będzie, dziecko samo powinno się ubiegać o potrzebne mu informacje;
- uświadomić dziecku, że nie powinno się bać lub wstydzić poinformowania opiekuna o wszelkich dolegliwościach zdrowotnych lub niekomfortowych sytuacjach, jakie mają miejsce podczas wypoczynku.
Organizatorzy wypoczynku mają obowiązek udzielenia rodzicom wszelkich informacji
o warunkach wypoczynku, w szczególności o realizacji zaleceń wynikających z „Wytycznych GIS, MZ i MEiN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 r.”,
o programie pracy wychowawczej z dziećmi i młodzież oraz kwalifikacjach zatrudnionych wychowawców.
Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji